Zadzwoń (+48) 61 424 28 24 lub 601 791 474

jarek@polskiekabarety.pl

Kabaret AFERAHistoria
Kabaret powstał w Poznaniu w 1994 roku przy radiu Politechniki Poznańskiej AFERA i stąd nazwa. Twórcy i założyciele kabaretu to Robert Cecko i Krzysztof Kulpiński. W pierwszym składzie, oprócz założycieli byli między innymi Monika Paluszkiewicz, Wojciech Bernard, Jacek Łuczak, Sławomir Stawny i wielu innych podówczas młodych adeptów sztuki radiowej i kabaretowej.W roku 1997 dołączył do składu Afery Rafał Piechota, który po odejściu „ojców” założycieli wziął na swoje barki zaszczytne obowiązki lidera. W efekcie od 1998 roku rozpoczęła się tak zwana kariera medialna Kabaretu Afera

Kabaret Afera w mediach
Od 1998 roku w poznańskim ośrodku TVP zrealizowano dla telewizyjnej „Dwójki” cykl programów rozrywkowych pod wspólnym tytułem KABARET Z ……… W TLE. W ramach tego cyklu powstały m.in. Kabaret z miłością w tle; Kabaret z historią w tle; Kabaret z przyrodą w tle; Kabaret z mundurem w tle; Kabaret z telewizją w tle. Według pomysłu Rafała Piechoty w roku 2000 powstał również w poznańskiej telewizji teleturniej emitowany na antenie TVP 2, zatytułowany „Panna z kawalerem” . Tam również pojawiał się regularnie kabaret Afera i tam też zadebiutował na szklanym ekranie muzyczny pastisz Afery czyli zespół The Afers . Poznański ośrodek TVP w 2001 roku wyprodukował dla telewizyjnej „Dwójki” widowisko zatytułowane KABARET NA FESTIWALU, według scenariusza Rafała Piechoty i Grzegorza Poloczka. Później powstały jeszcze zrealizowane w Poznaniu, według scenariusza lidera Afery – KABARET WŚRÓD GWIAZD czyli JUBILEUSZOWA AFERA i ZIMOWY SHOW KABARETOWY.Poza tym kabaret Afera - również jako zespół The Afers - uczestniczył w telewizyjnych WIECZORACH KABARETOWYCH wrocławskiego kabaretu Elita. Afera pojawiła się także w kilku odcinkach programu KRAJ SIĘ ŚMIEJE oraz uczestniczyła w Mazurskich Nocach Kabaretowych. Kabaret ma na swoim koncie również udział w wielu kabaretonach i innych przedsięwzięciach telewizyjnych.

Nagrody
Kabaret jest wielokrotnym laureatem Przeglądu Kabaretów Amatorskich PaKA w Krakowie, Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim oraz wielu innych przeglądów i festiwali.Jednak najważniejszy laur kabaretu Afera to I miejsce na Drugim Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie. Wśród jurorów, którzy przyznali te nagrodę byli między innymi – Alina Janowska, Barbara Krafftówna, Wojciech Pokora i Andrzej Strzelecki. Ponadto Rafał Piechota otrzymał w Krakowie i w Lidzbarku Warmińskim kilka nagród indywidualnych, za tak zwaną osobowość sceniczną. Jedną z tych nagród była – ufundowana przez bardzo znanego i cenionego satyryka – koperta wypełniona amerykańskim dolarami. Jest to najprawdopodobniej jedyna nagroda finansowa w historii krakowskiej PaKI wypłacona gotówką, w obcej walucie.

Artyści
Przez wiele lat działalności Afery współpracowali z kabaretem bardzo zdolni, utalentowani, piękni i przystojni artyści. Między innymi aktorki – Anna Przybylska, Ewa Szumska i Lucyna Winkel-Sobczak. Aktorzy – Radosław Elis i Michal Kocurek. A także Przemysław Koczorowski i Tomasz Grdeń.
Piosenki dla kabaretu Afera i zespołu The Afers komponowali - jak dotąd - Marzena Osiewicz, Paweł Dampc, Grzegorz Kopala, Robert Łuczak i Zbigniew Stelmasiak.
Pin It