Zadzwoń (+48) 61 424 28 24 lub 601 791 474

jarek@polskiekabarety.pl

Jan PietrzakPolski satyryk, aktor, monologista, autor i wykonawca licznych piosenek. Urodził się 26 kwietnia 1937 w Warszawie. Uczęszczał do Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze. Jednocześnie studiując na Wydziale Socjologii w Wyższej Szkole Nauk Społecznych.

Należał do Związku Młodzieży Polskiej i Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pisywał on felietony do "Tygodnika Solidarność" i „Gazety Polskiej” oraz prowadził w w TVP Historia program "Po co nam to było...?". TVP1 emitowała również w 2010 roku jego autorski program "Kabaretowa alternatywa". Od 1960 roku związał się z Estradą Poetycką klubu studenckiego „Hybrydy” w Warszawie. Kierował studenckim Teatrem Hybrydy. W tym okresie Kabaret umożliwił rozpoczęcie kariery wielu osobom, takim jak m.in. Jonasz Kofta, Adam Kreczmar, Stefan Friedmann, Maciej Damięcki, Maciej Pietrzyk, Wojciech Młynarski, Paweł Jedlewski, Janina Ostala, Tadeusz Turkowski, Jan Raczkowski, Krzysztof Paszek, Piotr Fronczewski.

W 1967 roku Kabaret rozwiązano w efekcie zarzutów o wrogość wobec władz i deprawację młodzieży. Jan Pietrzak odszedł z „Hybryd”, planując założenie autorskiej sceny, z czego ostatecznie wykrystalizował się „Kabaret Pod Egidą”, który rozpoczął działalność w 1967 roku. Jan Pietrzak to bez wątpienia wielki artysta, który swymi żartami buntował się przeciwko panującemu ówcześnie reżimowi, niejednokrotnie narażając siebie na niebezpieczeństwo. Za różne działania został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a także został uhonorowany przez Krajowy Zajazd Delegatów NSZZ Solidarność tytułem zasłużony dla Solidarności.
Pin It