Zadzwoń (+48) 61 424 28 24 lub 601 791 474

jarek@polskiekabarety.pl

Książka: "HISTORIA POLSKIEGO KABARETU" - IZOLDA KIEC Wyróżniony

HISTORIA POLSKIEGO KABARETU IZOLDA KIEC
PREMIERA Książki: 8.10.2014

Od Zielonego Balonika do Mumio. Między laboratorium artystycznym a towarzyską biesiadą. Od kabaretu literackiego do rewii. Po radio i telewizję. Książka Izoldy Kiec to pierwsza biografia polskiego kabaretu.
Jest to historia śmiechu, żartu i ironii, przedstawiona jak opowieść podsłuchana w jednej z zadymionych i ciasnych kawiarni. Rozpoczyna się od ciastek o dźwięcznych imionach Carmen i Flirt, „kompleksu skorupki” i pewnego balonika. Dalej jest tylko ciekawiej, a zabawne anegdoty sprawiają, że humor książki staje się najlepszym towarzyszem kabaretowych spektakli. Jest to bowiem historia pełna uroku, ciepła i wspomnień. Izolda Kiec w sposób finezyjny pisze o jednej z najpopularniejszych form rozrywki bo, jak mówi Władysław Sikora „Sztuka kabaretowa, to sztuka uwodzenia publiczności”.

Książkę poleca Artur Andrus :
„Proszę przeczytać, a potem wyobrazić sobie, że ci ludzie nigdy się w naszym kraju nie pojawili, te zespoły, miejsca, skecze, monologi i piosenki nigdy nie powstały. Co by zostało? Smutek, żal, rozpacz, nadęcie i drętwota. Ta książka przyda się również artystom kabaretowym. Tym młodszym, żeby wiedzieli, że to nie od nich się wszystko zaczęło i tym starszym, żeby sobie nie myśleli, że na nich się wszystko skończyło.”
Autorka przedstawia twórców kabaretu, prezentuje zmiany, jakie dokonują się w nim i przez Wielką Reformę prowadzi ku jego nowym formom.
 
„Cabaretiasis okazało się nie tylko przelotną modą epoki. Było czymś więcej: stylem życia. Wszystkich złaknionych wesołego towarzystwa, literatury odartej z patosu, piosenek odkrywających zakamarki codzienności”.

„Wirus rozprzestrzenia się błyskawicznie i przybiera rozmaite, czasem trudne do natychmiastowego zdiagnozowania formy. Cabaretiasis, szczególna epidemia ujawniona po raz kolejny w organizmie wesołej kawiarnianej Muzy, dokładnie po stu latach od rozpoznania pierwszej, zawdzięczającej swą nazwę nie byle komu, bo doktorowi nauk medycznych: Tadeuszowi Żeleńskiemu, skutkuje niezwykłym zainteresowaniem wśród rozmaitej proweniencji i filozofii komediantów oraz pisarzy, zawodowców oraz amatorów, wśród najszerszych kręgów odbiorców i wśród producentów kultury.”
 
Historia polskiego kabaretu to perełka edytorska – pięknie ilustrowana, wzbogacona archiwalnymi fotografiami, drzewem genealogicznym i dowcipnymi grafikami, dostarczy wiele radości podczas lektury.

autorkaO autorce:
Izolda Kiec - literaturoznawczyni, teatrolożka, kulturoznawczyni. Zatrudniona w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie; w Poznaniu prowadzi własną Fundację Instytut Kultury Popularnej. Zajmuje się źródłami i tradycją oraz metodologią badań kultury popularnej, poezją kobiecą i współczesnym teatrem. Chętnie sięga do feministycznych sposobów czytania kultury. Między innymi jest autorką monografii Zuzanny Ginczanki, Haliny Poświatowskiej i Agnieszki Osieckiej. W 2013 roku opublikowała książkę poświęconą śpiewającym kobietom: W szarej sukience? Autorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości.
Oceń ten artykuł
(1 głos)

ZAPROŚ ARTYSTĘ

KALENDARIUM

« Marzec 2015 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Szybki Kontant

Biuro (+48) 61 424 28 24

kom 665 277 377
info@polskiekabarety.pl

 

Zamówienia, Informacje 

(+48) 665 277 377   
info@polskiekabarety.pl

więcej >>